úterý 5. srpna 2014

Asklepion - poslední zastávka v Řecku

Ano, je to tak. Naší poslední zastávkou v Řecku bude Asklepion. Asklepion je název pro starořecký léčebný chrám. Nachází se asi 4 km od hlavního města a můžete k němu dojet na kole nebo zajet výletním vláčkem, který slouží jako městská doprava. Vláček vás vyveze na místo, hodinu máte na prohlídku a pak vás sveze opět zpátky do města Kos.Asklepion je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť ostrova Kos a celého dodekanéského souostroví. V minulosti Asklepion sloužil jako nemocnice. Je zasvěcen bohu Asklepiovi, patronu zdraví a léčitelství. Prý tu dokonce pracoval i samotný Hippokrates. Byl poprvé vykopán v roce 1902 německým archeologem.
Asklepion má 3 úrovně. Když před sebou vidíte množství schodů, nedá vám to a musíte je spočítat. K první terase vede ze vstupní brány 24 schodů.


 Výklenky, které jsou restaurovány, byly používány k umístění soch a odhaduje se, že podloubí pochází ze 3. století před naším letopočtem. 


K druhé terase vede schodiště s dalšími 30 schody.


 Apollonův chrám 


 K poslední úrovni vede dalších 60 schodů.
Pohled na předchozí úrovně


Les, který Asklepion obklopuje, je plný cikád. Na ten hluk, který tam byl, snad nikdy nezapomeneme. Jestli jste viděli Slunce seno ..., určitě si vzpomenete na výrok: Ty cikády řvou jak krávy! A bylo to tak :-)


 Z nejvyšší terasy je překrásný výhled
 Pohled zpět na předchozí úrovně


Když jsme toto místo navštívili, cítila jsem až posvátnou úctu a mravenčení na zátylku. Člověk se nenachází denně na takových místech. Představovala jsem  si, jak tam asi vypadal běžný den, jak lidé vypadali, co měli na sobě.... Antické památky jsem letos viděla na vlastní oči poprvé a musím říct, že to byl neskutečný zážitek a okouzlily mne. Takže pokud někdy na ostrov Kos zavítáte, určitě Asklepion doporučuji navštívit. My měli štěstí, že jsme se na místo dostavili hned po otevření. Když jsme měli prohlídku za sebou, stála už u vstupu fronta minimálně 10 metrů dlouhá. 
Již jednou jsem se zmínila, že jsme nestihli ve městě Kos navštívit všechny památky a i zbytek ostrova nabízí ještě další krásná místa, jako jsou například termální prameny, Kefalos s údajně nejhezčí pláží na ostrově nebo třeba nedaleký ostrov Nysiros se sopkami. Pokud se sem ještě v budoucnu někdy podíváme, budeme se mít určitě na co těšit. Momentálně máme v sobě spousty krásných vzpomínek a zážitků, spousty fotek, nějaké dárečky a hlavně pocit, že tahle dovolená a návštěva Řecka za to určitě stála:-)Krásný den! Vaše Radka

4 komentáře:

 1. Parádní fotoreport z dovolené! V Řecku jsem ještě nebyla, ale určitě to musím napravit. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ilko, moc Ti děkuji! Snažila jsem se napsat co nejdříve, dokud jsem ještě plná dojmů, aby to v článku bylo odraženo :-) A jinak my byli v Řecku podruhé, a tentokrát to byla trefa do černého :-) Krásný večer! Radka

   Vymazat
 2. No nádhera! Mám chuť sednout na nějaké letadlo a letět... Antické památky mají naprosto jedinečné kouzlo, stačí se dotknout nějakého sloupu a uvědomit si, jak dlouho tam už stojí a co všechno by nám mohl povědět.
  Hezký večer Radu, pa Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko,přesně tak. Když si člověk uvědomí, že to všechno je tam už tolik mnoho a mnoho let, běhá mu mráz po zádech. Přemýšlí, jak vše bylo dokonalé, že některé kusy zůstaly zachovalé v takovém krásném stavu a že nám to může vypovídat o historii. Některé památky byly prý odhaleny zde až po zemětřesení ve 30. letech 20. století. Krásný večer i Tobě! Radka

   Vymazat