pátek 1. srpna 2014

Pserimos - Kalymnos - Plati

Naším předposledním zastavením na ostrově Kos je návštěva tří ostrovů - Pserimos, Kalymnos a Plati. Tuto okružní plavbu jsme podnikli na lodi Poseidon. Již jednou jsem se zmínila, že v přístavu Kos kotví mnoho výletních lodí a vy máte možnost si vybrat tu, která se vám bude líbit. Při večerních procházkách vás oslovují lidé a nabízí výlety. Je pravdou, že by to někomu mohlo vadit, ale nám ne. Někdy jsme poděkovali a šli dál, jiné nabídky jsme si vyslechli s tím, že je zvážíme.
Nakonec jsme tedy zvolili loď Poseidon. Je určitě lepší vydat se na tento typ výletu sami, bez účasti cestovní kanceláře. Vyjde vás to totiž podstatně levněji a máte i radost, že jste si to mohli zařídit sami. Ceny u různých lodí byly podobné, rozdíl byl většinou do 10 EUR. Ale když jste to porovnali s cenou, kterou nabízela cestovní kancelář u fakultativního výletu, cena už se lišila dokonce o 60 EUR.
Posádka z lodi Poseidon nás večer pozvala na palubu, mohli jsme si vše prohlédnout, jestli je pro nás zrovna tato loď ta pravá, ukázali nám knihu spokojených zákazníků a popsali, jak výlet bude probíhat. Takže bylo rozhodnuto. Složili jsme zálohu a už jsme se mohli těšit, že druhý den ráno v 10 hodin vyplujeme :-)
Na loď jsme dorazili asi ve čtvrt na 10 a už byla celkem plná. Vybrali jsme si místa  v horní části paluby, která byla nezastřešená. Malinko jsem měla obavy, jak to bude probíhat, aby nám nebylo horko, ale naše obavy se ukázaly jako zbytečné. V deset hodin vyplula naše loď jako první a za námi další a další a další .... :-)
Pluli jsme kolem "naší" pláže u baru MylosČást ostrova, na které jsme byli, je vzdálená zhruba 4 km od tureckého pobřeží, které jsme při plavbě mohli také pozorovat. 

Již v úvodu jsem se zmínila, že na lodi nebylo vůbec horko a to i přesto, že nebyla horní část paluby chráněna stříškou. Foukal totiž celkem silný vítr, který vás krásně ochlazoval. Ovšem pokud byste chtěli mít na hlavě nějakou pokrývku hlavy, vězte, že byste o ní větrem honem rychle přišli :-) Pokud jste se ale nacházeli na spodní palubě, neosvěžoval vás pouze vítr, ale dokonce vlny. Byly totiž celkem silné a voda stříkala dost silně na palubu :-) Lidé ze spodní části lodi si k nám chodili nahoru odpočinout :-) Ale vlny vytříkly tu a tam až k nám nahoru. Takže chvilkama jsem musela chránit foťák, aby nepřišel k újmě.
 
Naší první zastávkou byl ostrov Pserimos. Na tomto ostrově je pouze jedna malá rybářská vesnice s několika místními obyvateli, která leží přímo na krásné písečné pláži s pozvolným vstupem do moře a křišťálově čistou vodou.


 Loď Poseidon
Když jsme odplouvali z tohoto ostrova, byl na lodi připravený už oběd - souvlaki, pečivo, tzatziky a salát. Ale jakmile loď vyplula, museli jste si sednout zády proti větru, aby vám jídlo z talíře neodlétalo :-) Ale moc jsme si pochutnali.

Další zastávkou byl ostrov Kalymnos s jeho hlavním městem Pothia. Ostrov Kalymnos je proslulý lovem mořských hub, které se zde loví od nepaměti. Už když jsme připlouvali do tohoto přístavu, městečko mě okouzlilo, byla zde úžasná řecká atmosféra. Navštívili jsme zde manufakturu na zpracování mořských hub a občerstvili jsme se po kraťounké vycházce zmrzlinou :-)
Socha Poseidona v přístavu


Naším posledním cílem byl ostrov Plati. Při plavbě k němu jsme se zastavili u pobřeží, kde jsme pozorovali delfíny. Bohužel ale fotky nemáme, byla to taková rychlost, že se nedalo vyfotit, ale přesto krásný pocit, když najednou zahlédnete ploutvičky. U ostrova Plati loď pouze zastavila a byla možnost koupat se v nádherně čisté vodě a šnorchlovat. Plavba lodí byl jeden z nejúžasnějších zážitků z dovolené. Všichni 4 jsme byli nadšení. Na lodi se o nás hezky starali, dobré jídlo, pití, míchané nápoje, celou dobu hudba ... A když jsme večer chodili na procházky do přístavu, vždy se k nám hlásili a ptali se, jak se nám plavba líbila. Takže to nebylo jen o tom, že nalákali turistu a tím to končí...

 Přeji vám příjemně strávený den a krásný nadcházející  víkend!


Vaše Radka


6 komentářů:

 1. Radka waw az sem som zacitila tu vonu mora a vetra... uzasne fotky...aj tebe krasny vikend...pa Zuzana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzanko, moc Ti děkuji! Jak píšeš,umoře topřesně tak nějak voní :-) Krásný večer! Radka

   Vymazat
 2. Koukám, že jste si dovolenou krásně užívali :o) Přivezli jste si jistě hodně vzpomínek, zážitků, drobností, a fotek, jak vidím ;o)
  Jste hezká rodinka! Hezký víkend, Š.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Štěpánko, moc Ti děkuji! Ano, přesně jak píšeš, všechno to jsme si přivezli. Jen manžel by býva lpotřeboval ještě mnohem víc energie načerpat, po dovolené má hodně veliký záhul v práci! Krásný víkend i Tobě! Radka

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Pavli, moc moc děkuji! Krásný večer! Radka

   Vymazat