středa 7. ledna 2015

Uprostřed pracovního týdne...

Krásné odpoledne uprostřed pracovního týdne. Pracovní týden se nám dneškem zlomil do své druhé půlky. Bylo třeba zase najet na režim, kdy jsou nejprve povinnosti - práce, škola a školka a teprve potom zábava. A že na zábavu zatím moc času nezbývalo. Teda krom knížky Přízrak od Jo Nesba, kterou jsem prostě musela dočíst, protože to bylo tak napínavé, že to bylo silnější než žehlení prádla :-)


Dnešní článek bych chtěla věnovat jednomu vánočnímu dárku. Uvědomila jsem si totiž, že jsem o žádném nenapsala. Tento dárek dostal Pepánek a je to knížka Modrý Poťouch od Miloše Kratochvíla. Knížku bych doporučila všem maminkám a tatínkům, babičkám a dědečkům a samozřejmě jejich dětem a vnoučkům. Knížka totiž pojednává o všech možných i nemožných Rozkmotřidlech.


 Rozkmotřidla jsou přízraky a jejich hlavním cílem je působit na lidi tak, aby se rozkmotřili. Nejlépe asi pochopíte, když vám vyjmenuji jejich jednotlivé druhy.čeleď Rozhádadla - Hádáci
                   Příci
                   Rozhádkové
                   Hádkonoši
                   Uráži
                   Nesvárníci
                   Kliduvzalové
                   Matohlavové
                   Protiváci
                   Poťouchové

Čeleď Závistidla - Záviďáci
                   Záviďky
                   Nepřejkové
                   Lakomáci
                   Lakomidla
                

Neskromky
Chamtíci
Hamižďové
Jájáci
Nafouci
Pýchouni
Váhadla
Ažpak
Cokdyž
Ehm
Aproč
Zevlík
Nehejbové
Mlsouni
Paráďule
Žvatlous
Bručky
Nedbalci
Halabalové
Takňáci
Fňukadla
S dětmi jsme se hodně nasmáli, když jsme zkoumali, která rozkmotřidla působí na jednotlivé členy rodiny :-) Všichni jsme si museli kriticky přiznat, že je to velmi výstižné rozdělení a že určitě čas od času, někdy častěji :-) na nás tato rozkmotřidla působí. A co vy? Poznali jste některé rozkmotřidlo, které působí občas na vás?


Mějte prima zbytek dne


Vaše Radka

5 komentářů:

 1. Na mě určitě působí Mlsouni a Váhadla.
  Na mou dceru tedy 100% také Váhadla.
  Ale co češtinářka musím uznat, že jsou to krásné novotvary.
  Přeji hezký večer, Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, tak Mlsouni bych řekla, že působí snad na kažkou ženu :-) A přesně, tohle mě doslova okouzlilo, tolik nových slov, které přesně vyjádří to, co mají. Krásný večer! Radka

   Vymazat
 2. Radu, no ta knížka vypadá úžasně:o))..já se poznala hned v několika..knížku určitě pořídím i dětem do školy..občas jsem Ažpakem, útočí na mě Cokdyž, taky Mlsoun, Žvatloun a někdy neodolám Paráďuli:o))..Jinak Nesba čtu také teď Sněhuláka a padající sníh ve mně vyvolává děsivé představy:o)).Měj se krásně a užívej , navíc žehlení nám neuteče..taky tu mám hromádku:o)..Inka( že by na mě útočil Nedělánek?.o))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Inko, tak začnu odzadu, že by z Nedělánka Nicnedělánek? :-) No opravdu jsme se nasmáli a řekla jsem jim, že jestli mě nebudou poslouchat, budu jim říkat zrovna tím, co se na ně hodí :-) Jinak Inko, řekla bych, že zrovna ten Sněhulák je nejtemnějších ze všech jeho knížek. Mě už zbývají jen 3 a musím říct, že mi Hary Hole přirostl k srdci a pak mi bude chybět. Určitě v knížkách a asi bude docela těžké pak najít krimi, která mě chytne, jako knížky od Nesba. Tak hezké počtení a neboj, je to jen knížka. PS: Já se bála v noci i na záchod, když jsem četla Sněhuláka :-)

   Vymazat
 3. Radu, pan Kratochvíl je myslím záruka kvality a ilustrace vypadají taky úžasně! Ráda na takové společné čtení vzpomínám - u naší Terky byla nejoblíbenější Pipi punčochatá :o) Místo klidného usínání se řechtala :o)
  Přeji hezký večer, Helena

  OdpovědětVymazat