sobota 26. dubna 2014

Háčkovaná kabelka pro malé slečny

Pokud máte doma malou slečnu, určitě to znáte. Jsou to malé parádnice a chtějí mít to, co mají maminky. Nějaký šperk, sem tam nějakou rtěnku, voňavku a  ještě něco, kde by mohly mít svoje malé poklady vždy u sebe. Ano, tušíte správně - kabelku. A já vám nyní přináším návod na jednu malou háčkovanou kabelku.
Kabelka je velmi jednoduchá a zvládne ji i začátečnice.

Budete potřebovat 1 klubíčko a kousek bavlněné příze typu limone, catania, camilla, nela a podobně, háček č. 3 případně 2,5, jehlu s tupou špičkou, knoflík.

Kabelka má rozměry cca 13 x 14 cmNávod:

Nejprve si uháčkujeme základní část. Uháčkujeme si 25 ŘO a ještě 2 ŘO, která nám budou sloužit jako náhrada za 1. DS. Dále uháčkujeme ještě dalších 24 DS a práci otočíme. Zase si uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za 1. DS a zase 24 DS. Takto si uháčkujeme celkem 26 řad. Nyní začneme s háčkováním vzorečku. Zase si uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za 1. DS, vynecháme 2 DS z předchozí řady a do dalšího uháčkujeme 3 DS, zase vynecháme 2 DS  a do dalšího uháčkujeme 3 DS. Háčkujeme takto do konce řady a na posledním místě uháčkujeme pouze jeden DS. Pokud bychom opět uháčkovaly 3, práce by se nám rozšiřovala. Takto nám zůstane krásně pravidelná.Nyní si práci přeložíme a to tak, že k sobě přiložíme části pouze z DS a vzoreček si necháme volný - bude nám sloužit jako "překlopení" kabelky. Strany si sháčkujeme.

Jakmile máme obě strany sháčkované, práci si obrátíme a "překlopení" si kolem dokola obháčkujeem, začistíme a zapošijeme .

Nyní si uháčkujeme popruh. Začneme na 5 ŘO. Potom uháčkujeme ještě 2 ŘO jako náhradu za 1. DS a ještě 4 DS, obrátíme a háčkujeme zpět - 2 ŘO jako náhrada a 1. DS  a 4 DS, zase obrátíme a háčkujeme takto cca 70 řad, ale záleží na Vás, jak chcete mít popruh kabelky dlouhý.
Popruh ke kabelce přišijeme, přišijeme knoflík na zavírání kabelky a máme téměř hotovo. Ještě si připravíme střapec.Na připravený karton si omotáme bavlnu.
Navlékneme si dvojitě bavlnu a provlékneme jako je to ukázané na obrázku.

Zavážeme uzlíkem
Spodní okraje prostřihneme a střapec máme hotový. Odstraníme si jehlu a z vrchní příze si upleteme tenký copánek a přivážeme ke kabelce a máme hotovo :-)Já jsem tentokrát háčkovala pouze jednoduchou kabelku. Ale samozřejmě si ji můžete dozdobit květy, kvítky a dalšími háčkovanými aplikacemi. Nějaké aplikace naleznete u mne v návodech.


Doufám, že se vám návod bude hodit a líbit a že uděláte svým výtvorem nějaké malé parádnici radost!


Krásnou sobotu!


Radka


12 komentářů:

 1. Jéje těch je.... a jedna hezčí než druhá:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Ajko, děkuji moc! A to jsem ani nedávala všechny :-) Hezký zbytek víkendu! Radka

  OdpovědětVymazat
 3. jé ty kabelečky jsou krásné, určitě musím taky nějakou uháčkovat.
  děkuji a přeji krásnou neděli Majka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Majko, moc děkuji! Budu ráda, když mi pak pošleš fotečku! Hezký začátek pracovního týdne! Radka

   Vymazat
 4. Raduš, nádherné taštičky !!!! Marki

  OdpovědětVymazat
 5. Radka, you have done a beautiful job on these hats and bags. They are lovely. Thank you very much for sharing. Roxy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dear Roxy, thank you very much for visiting my blog. I'm glad you like my crochet. Have a nice evening! Radka

   Vymazat
 6. Dobrý den, vyrábím kabelku podle Vašeho návodu, trochu jsem si ho upravila (víc utahuju), teď vyrábím popruh. Chtěla jsem se zeptat, kam přesně jste ho přišívala, nemáte nějakou fotku kabelky zblízka, do kterých míst? Kabelku jsem zatím nedělala a navíc je to dárek, tak bych nerada metodu pokus-omyl :-)
  Děkuji moc, Míša
  P.S. Psala jsem Vám zprávu na MK, ale tady je to asi jistější :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer Míšo! Bohužel fotku zblízka nemám a momentálně ani žádnou takovou kabelku doma nemám, abych vám poslala fotku, ale když si odklopíte to krytí kabelky, tak přesně do místa, kde končí kabelka dvojitě a přechází pouze v kryt, tak v tom místě ji zespodu přišiju. Tak snad jsem to napsala srozumitelně :-) Hezký večer! radka

   Vymazat
 7. Dobrý den, dáváte dovnitř podšívku? Jarmnila

  OdpovědětVymazat