neděle 13. dubna 2014

Hody, hody ...

Když jsem byla malá, vždy se u nás barvila vajíčka nejen v barvách, ale i ve slupkách od cibule. Na vajíčko se dalo kus lístečku, zabalilo se do gázy nebo obvazu a dalo se obarvit, ať už do barev nebo slupek od cibule. Jako malá jsem ta cibulová  moc neocenila, vždy jsem sáhla po červených, žlutých nebo zelených, i když byly třeba flekaté a samolepka na nich nalepená křivě :-)
Časem jsem ale dospěla do stavu, kdy mám ráda právě přírodní vajíčka. Jeden rok byla zima, takže ani lístečky nenarostly, takže jsme nakonec vajíčka přizdobili mašličkou z přírodního lýka. A pokud se Vám líbí, zde je tip, jak na ně.

Budeme potřebovat vajíčka, dostatek slupek od cibule, špek a přírodní lýko.


Vajíčka si omyjeme a necháme chvilku odležet, aby nebyla příliš studená a měla pokojovou teplotu. Do hrnce si nalijeme vodu, přidáme slupky od cibule a necháme vařit. Vařením začnou cibulové slupky pouštět barvivo a voda se nám obarví do hnědočervena.Vajíčka pomalinku klademe do vroucí vody a vaříme  něco mezi 8 - 10 minutami. Uvařená vajíčka opatrně vyjmeme a ihned schladíme studenou vodou. Vychladlá vajíčka potřeme špekem, aby se krásně leskla a ovážeme lýkem. Tady pozor, možná Vám to bude chvilkama dost prokluzovat, takže zažijete při ovazování možná i perné chvilky, ale pokud máte rádi zdobení v přírodním stylu, výsledek za to stojí :-) Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása.


Tak kásné chystání na Velikonoce a hezký zbytek neděle!Radka
Žádné komentáře:

Okomentovat