neděle 11. května 2014

Kuřecí frikasé na rozmarýnu s citronovou šťávou a dušená mrkev s kapary

Dnes jsem tu s prvníma dvěma recepty z kuchařky Klasická italská kuchyně od Marcelly Hazan. Přemýšlela a vybírala jsem celkem dlouho. Kniha je plná receptů a neměla jsem úplnou představu, co vybrat, čím začít. Zda polévku, předkrm, nějaký dezert, maso či pečivo. Nakonec jsem se ale rozhodla právě pro tyto dva recepty, protože jsem si říkala, že by se mohly vzájemně dobře doplnit. Navíc, obsahují zcela dostupné suroviny, takže nebyl problém je sehnat na poslední chvíli.



Suroviny:

 Na kuře:
 1 kuře o váze cca 1,5 kg (vzhledem k tomu, že u nás doma se pak "pereme" o stehna, použila jsem 4 zadní kuřecí čtvrtky o stejné hmostnosti), 2 lžíce rostlinného oleje, 1 lžíce másla, 1 snítka rozmarýnu, 3 oloupané stroužky česneku, sůl, čerstvě mletý pepř, 1/3 šálku bílého vína, 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy, citronová kůra pokrájená na 6 tenkých proužků ( musí to být pouze vrchní žlutá vrstva bez bílé vrstvy)


Na mrkev:
450 g mrkve, 3 lžíce extra panenského olivového oleje,  2 menší stroužky nasekaného česneku, 2 lžíce nasekané petrželky, čerstvě mletý pepř, 2 lžíce kaparů naložených ve vinném octě


Kuřecí čtvrtky si důkladně omyjeme ve studené vodě a osušíme. Vezmeme  si pánev, do které se nám později musí vejít všechny kousky naporcovaného kuřete. Tady byl první můj poznatek - zřejmě si budeme muset domů pořídit větší pánev, i když jsem si myslela, že ta naše je dostačující :-) Ve chvíli, kdy jsem musela obracet kousky masa, docela jsem se zapotila, aby mi kusy nevypadávaly z pánve, protože tam byly naskládané na těsno :-)
 Ná pánvi si tedy na střední teplotu rozpálíme olej společně s máslem a  poté vložíme kousky kuřete kůží směrem dolů.  Kousky kuřete osmažíme po obou stranách dohněda, potom přidáme snítku rozmarýnu, stroužky česneku, sůl a čerstvě namletý pepř. Vše smažíme zhruba 2 minutky a při smažení kousky kuřete občas obracíme, aby se nám osmažily rovnoměrně. 
Poté přilijeme víno, krátce asi na 20 vteřin zprudka povaříme, poté pánev částečně přiklopíme a maso za průběžné kontroly necháme zhruba 40 minut dusit. Při dušení kontrolujeme, zda není vyvařená tekutina. Pokud ano, můžeme přidat  vždy 2 - 3 lžíce vody. Doba dušení byla v receptu uvedena ještě cca o 10 minut delší, ale mě bohatě stačilo zhruba 35 minut, aby bylo maso měkké a oddělovalo se krásně od kosti. 
Jakmile máme maso měkké, vyndáme ho z pánve a připravíme si do nahřáté servírovací mísy. Z pánve odebereme většinu tuku, dáme do kastrolku, přidáme k němu citronovou šťávu a kůru a seškrábané výpeky a na mírkém ohni ještě krátce prohřejeme.  Touto šťávou pak přeléváme maso. Zde se nepokrytě přiznám, že sůsku nebylo zřejmě tolik, kolik by mělo být, ale pro příště budu chytřejší :-)


Mrkev si připravíme v době, kdy se nám maso dusí. Na recept jsou potřeba mladé mrkve, které nejsou silnější než malíček, ale protože já takovou mrkev nesehnala, použila jsem podélně rozčtvrcené kousky mrkve. 
Mrkev si tedy oškrábeme a omyjeme. Pokud máme větší mrkev, podélně rozčtvrtíme. Ná pánev nalijeme olivový olej, přidáme nasekaný česnek a na středně velkém plamenu osmahneme do světle zlatavé barvy. Potom přidáme mrkev a petrželku, dobře promícháme, přidáme 1/4 šálku vody a necháme dusit. Jakmile se nám voda vypaří, přidáváme  vždy 1/4 šálku a dusíme tak dlouho, dokud není mrkev měkká, ale přitom musí být pevná. Dušení trvá podle stáří mrkve zhruba 20 - 30 minut. Jakmile je mrkev měkká, necháme vyvařit vodu a mrkev mírně zhnědnout, přidáme kapary, opepříme a vše důkladně promícháme. Ještě krátce povaříme, ochutíme solí a můžeme podávat.



Musím napsat, že z dušené mrkve jsem byla opravdu nadšená! Kapary, petrželka a česnek dodají dušené mrkvi nevšednost a vy si pochutnáte na výborné příloze! 




A ještě pár důležitých poznámek na závěr:

Česnek - nejlepší je vždy po sklizni, kdy je čerstvý. Čím je česnek starší, tím je ostřejší a ztrácí nasládlost. Čerstvost česneku poznáme podle hmotnosti hlavičky, čím je v ruce těžší, tím je čerstvější. Velké stroužky česneku pomaleji vysychají. Česnek je potřeba skladovat ne v ledničce, ale v hliněné nádobě, která má netěsnící víko a může tak k česneku čerstvý vzduch. Česnek nám nebude pak tak rychle vysychat.


Kapary - jsou květy rostlin a trhají se ještě jako poupata. Používají se na přípravu omáček na těstoviny, masitých  a rybích  pokrmů, nádivek, ale nakládané máme rádi i jen tak. Kapary nakládané ve vinném octě vydrží dlouho, i když se už otevřené dají do ledničky. Mohou se ovšem také sehnat nakladané v soli, ale ty nevydrží tak dlouho a rychleji se kazí.





6 komentářů:

  1. Raduš, vypadá to úžasně a recept zní moc zajímavě .... děkuji za inspiraci ..... popřála bych i dobrou chuť, ale tipuju, že nic nezbylo :o):o):o) ....pa, pa Marki

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marki, moc Ti děkuji! Tak tak, nic nezbylo, ale i tak veliké díky :-) Krásnýpodvečer! Radka

      Vymazat
  2. Radko, sám obrázek je nádherný..když si představím ještě tu vůni a chuť..vážně šikulka...určitě někdy vyzkouším..hezký večer..a při dalším receptu opět hodně štěstí...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Inko, moc moc děkuji! A s tou vůni je to přesné - nádherně to po bytě vonělo a když jsem byla ve schránce na chodbě, bylo to cítit i tam :-) Krásný zbytek dne a děkuji za nahlédnutí! Radka

      Vymazat
  3. Radu, to vypadá moc krásně a určitě to tak i chutná, určitě to vyzkouším, ta mrkev mě hrozně moc láká.
    krásný den Majka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Majko, moc Ti děkuji! To kuřátko jsem podobně už dělala, takže tam mne ta chuť tolik nepřekvapila, i když to bylo samozřejmě výborný, ale ta mrkev opravdu super :-) A vzhledem k tomu, že obě děti milují kapary, budeme mrkev na tenhle způsob dělat častěji! Měj se krásně a děkuji za návštěvu a komentář! Radka

      Vymazat