sobota 10. května 2014

Háčkovaná květinka ...

Poslední dobou jsem vás trochu  šidila s háčkováním. Tak abyste si přišly na své vy, které máte rády háček, přináším vám návod na další květinku. Můžete ji háčkovat jen decentní jednobarevnou, nebo každou řadu jinou a tím krásně veselou, pestrobarevnou.

Háčkovala jsem háčkem č. 3, z bavlny typu catanie, limone, nela apod.

Květina má v průměru cca 7 cm.Návod:


1. řada Začneme 3 ŘO, přičemž do prvního uháčkujeme ještě dalších 15 DS - máme tedy 16DS, ukončíme pevným okem.
2. řada Vzniklé kolečko obháčkujeme pevnými oky - vznikne nám jakoby vyšívaný řetízek.
3. řada Nyní si uháčkujeme 2 ŘO oka jako náhradu za podlouhý sloupek (PDS), uháčkujeme ještě 1 ŘO a hned do následujícího DS z předchozí řady (nebudeme píchat do vzniklého řetízku z pevných ok) uháčkujeme PDS. A opět 1 ŘO a zase hned do následujícího DS z předchozí řady uháčkujeme PDS. Takto pokračujeme až nakonec řady a ukončíme pevným okem.
4. řadu Opět začneme 1 ŘO jako náhrada za krátký sloupek, uháčkujeme do tohoto místa ještě jeden KS a dále uháčkujeme 2 KS do vzniklého "okýnka", zase další 2 KS do vzniklého "okýnka" a takto pokračujeme až do konce řady a ukončíme pevným okem.
5. řada. Nyní budeme háčkovat obloučky - okvětní lístky. Začneme tím, že si do místa mezi 2 dvojice krátkých sloupků z předchozí řady uháčkujeme 5 DS a mezi další dvě následující dvojice KS z předchozí řady přiháčkujeme pevným okem - vznikne nám oblouček, jaký se používá i např. při ukončování čepiček. Toto zase opakujeme až do konce řady a ukončíme pevným okem.
6. řada Kytičku si zase otočíme na rubovou stranu a uháčkujeme si opět "obloučky", které nám budou sloužit na uháčkování další vrstvy okvětních lístků. Takže si uháčkujeme 5 ŘO a v místě, kde nám jeden okvětní lístek začíná a druhý končí za jednu z nitek přiháčkujeme pevným okem. A zase 5 ŘO a přiháčkovat do místa, kde nám jeden okvětní lístek začíná a druhý končí. Háčkujeme do konce řady.
7. řada. Kytičku si zase otočíme zpět na lícovou stranu a nyní budeme háčkovat vlastní okvětní lístky do připravených oček. Pevným okem přejdeme do prvního obloučku, uháčkujeme 1 ŘO, 7DS, 1 ŘO a pevným okem přiháčkujeme ještě v tom samém obloučku Nyní pevným okem přejdeme do náledujícího obloučku, uháčkujeme zase 1 ŘO, 7 DS, 1 ŘO a pevným okem přiháčkujeme. Uháčkujeme zase až do konce řady stejným způsobem.


Stonek

 Uháčkujeme mezi dva okvětní lístky a to tak, že si uháčkujeme 7-8 řo a v následující řadě uháčkujeme PDS a ukončíme.


Lístek 


Uháčkujeme si 6 ŘO, do posledního uháčkujeme KS, pak následují 4 DS a a do posledního uháčkujeme ještě jeden KS a vracíme se na opačné straně  zpět - nejprve KS, pak 4DS a nakonec 1 KS a ukončíme


Květinku si zapošijeme a máme hotovo. Zkratky:


ŘO řetízkové oko
DS douhý sloupek
PDS polodlouhý sloupek

 Doufám, že bude návod pro vás srozumitelný a přeji vám příjemné chvilky při háčkování, třeba zrovna u této květinky.
Radka4 komentáře:

 1. Ahoj,ta květina je nádherná máš moc hezké výrobky na blogu moc ráda jsem chodim na čumandu a dám si tě do oblíbených .)Hezký večer Eva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Evi! Moc Ti děkuji za komentář a jsem moc ráda, že nakukuješ:-) Krásný den! Radka

   Vymazat
 2. Ahoj Radu, návod srozumitelný určitě je, neboj! Moc se mi líbí i jídlo v minulém příspěvku, ta omáčka, křupavé fazolky, to mi bude určitě chutnat...
  Přeji hezkou neděli, pa Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Helo, moc Ti děkuji, tak to jsem ráda. Já jak háčkuji z hlavy a chci potom něco sepsat, tak je to docela problém dát do kupy, ale ráda se podělím :-) A jinak na to jídlo strašně vzpomíná manžel, takže ho určitě zase brzy připravím! Krásný zbytek dne! Radka

   Vymazat