čtvrtek 24. července 2014

Kos historický ....

Jak už jsem psala, v městě je spousta historických památek. Bohužel jsme ani nestihli navštívit všechny, takže pokud se na Kos ještě do budoucna někdy podíváme, určitě budeme mít ještě co objevovat :-)
Poblíž již zmíněného přístavu se nachází náměstí Eleftherias - Náměstí svobody. Nachází se zde mnoho obchůdků, tržnice, restaurace, muzeum a turecká mešita Defterdar. 
V tržnici seženete čerstvé ovoce, koření, olivový olej, typické řecké alkoholické nápoje, řecké cukrovinky a drobné suvenýry.


Tržnice
Mešita Defterdar byla postavena v 18 století. Je zdobena klenbami a purpurově červenými stříškami. U této mešity stojí jeden minaret. Je velmi pěkný a dochovaný. Dotváří celkový charakter tohoto muslimského svatostánku. Mešita Defterdar

Pokud se vydáte pobřežní třídou, dostanete se na náměstí Platanou. Zde naleznete Hippokratův platan.  Podle legendy je starý 2400 let a pod jeho větvemi vyučoval Hippokratés své žáky. Obvod jeho kmenu je cca 10 metrů a průměr koruny zhruba 18 metrů. Kousek od Hippokratova platanu se nachází další mešita - Loggia.  Do této mešity byly zazděny kusy starověkých památek. Měšita a kašna pochází z 18. století.


 Z tohoto náměstí přejdete přes můstek do Johanitské pevnosti - nebo také hradu Nerátzia. Hrad nechali postavit rytíři řádu sv. Jana - Johanité. Johanitská pevnost se skládá ze dvou obranných kruhů. Vnitřní byl postaven na počátku 14. století. Jihovýchodní věž vnitřního kruhu je součástí většího vnějšího kruhu.Ten byl vybudován ve stoleí 15. jako ochrana a proto nechybí cimbuří a střílny. Na stavbu hradu byly krom  kamene používány také kusy bývalého antického města. Na horní části hradebních zdí jsou ještě dnes vidět četné erby.


Pohled na most vedoucí k Johanitské pevnosti
Vstup do Johanitské pevnosti
 


Pohled na přístav z mostu

 Zdobné sloupy na náměstí Platanou 
Jeden ze sloupů v Johanitské pevnosti Z hradeb pevnosti je krásný výhled na přístav


 


 
V městě Kos je ještě další řada zajímavých míst a o těch vám napíšu zase příště, abych vás najednou moc nezahltila :-)Krásný večerVaše Radka


4 komentáře:

 1. Tak tady by se mi moc líbilo. Nikdy nepřestanu obdivovat zbytky antických staveb, ať už jsou kdekoli. Ty sloupové hlavice jsou prostě nádherné.
  Dobrou noc Radu, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helenko, antiku už jsem měla ráda v dějepise a to jsem dějepis moc nemusela. Byla to opravdu nádhera, tenhle typ památek jsem viděla poprvé na vlastní oči a bylo v tom něco zvláštního a krásného! Krásný večer! Radka

   Vymazat
 2. Páááni, už jsem myslela že nedoroluju konce:-))
  Krásnou přehlídku jsi připravila:-)
  Ajka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ajko, moc Ti děkuji! Tam bylo tolik krásných míst a zákoutí, při focení jsem si připadala jako paparazzi, spousty a spousty fotek :-) A vůbec jsem nevěděla, co mám pro vás vybrat a to jsem se to snažila zredukovat :-) Krásný večer! Radka

   Vymazat