sobota 1. listopadu 2014

Dětské zimní knížky

Do Vánoc sice zbývá ještě 54 dní, ale někde si už děti Ježíškovi píší. U nás doma je to stále ve fázi přípravné. To znamená, že děti prohlížejí katalogy a když je v televizi reklama ( a že se jich s hračkami tradičně začíná rojit čím dál tím víc, čím více se blížíme k Vánocům), je ticho a televize přitahuje jejich pozornost jako magnet. Fáze přípravná také proto, že se jejich přání ještě pořád celkem mění. Ještě máme zatím čas. U nás doma totiž píšeme Ježíškovi až po čertech. Společně s dopisem necháváme každý rok na okně i novou ozdobičku na stromeček jako poděkování, že si Ježíšek dopis odnese.
Čím si ale už nyní můžu být jistá, je to, že v jejich přáních bude stoprocentně nějaká knížka. S dětmi hodně čteme. Lucinka už jako velká čtenářka čte sama, ale i já se snažím dětem  co nejvíce číst. Proto v dopise nikdy nechybí přáníčko, že chtějí nějakou novou knížku. Já sama si nedovedu Vánoce bez knížek vůůůůbec představit. Mám moc ráda vůni nových knížek, rádi si je u stromečku prohlížíme a pak před spaním čteme. Takže za pár dní jsou potom přečtené. Ve vánoční a adventní čas máme nejraději s dětmi právě knížky s touto tematikou. Pamatuju si, že už jako malá holka jsem rok co rok před Vánocemi četla Jak se slaví Vánoce v Bullerbynu, jak šli pro vánoční stromečky, jak pekli perníková prasátka, jak zdobily stromeček dědečkovi.... Vždy jsem si představovala tu spoustu sněhu a to, jak to tam asi krásně vypadá. 
Pokud si i vy Vánoce bez knížek nedovedete představit a máte rádi knížky s atmosférou zimní přírody, křupajícího sněhu, vůně jablíček a vanilky, očekávání, příprav a kouzel štědrého večera, vybrali jsme s Lucinkou a Pepánkem několik tipů na knížky, které mají u nás úspěch.

1. Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my - Miloš Kratochvíl

2. Vánoční příběhy - Astrid Lindgrenová

3. Štuclinka a Zachumlánek - František Nepil

4. Chumelení - Jiří Kahoun

5. Pohádky vánočního zvonku - František Kožík

6. Čekání na Vánoce - Andrea Popprová

7. České Vánoce Josefa Lady


S čtením těchto knížek začínáme zhruba dva měsíce před Vánocemi. Tentokrát jsme začali nejprve číst první zmiňovanou knížku. Knížka sice nepatří ke klasice, ale lehce se jí může stát. Knížka je psaná vtipně, popisuje čas od začátku prosince, přes příchod Čertů až ke Štědrému večeru a má nádherné ilustrace. Takže pokud hledáte nějakou knížku, která by neměla vašim dětem a vnoučkům chybět v knihovničce, určitě můžete sáhnout právě po této, myslím, že nebudete zklamáni ani vy ani děti. Je to ověřeno :-)Takže až bude jeden ze zachmuřených dní a bude se vám chtít zůstat v teple domova, zalezte si s dětmi do postýlek, vezměte si knížku a prožijte klidné odpoledne ve společnosti těch, co máte rádi. Vždyť nadarmo se neříká, že vedle psa, je kniha největším přítelem člověka. A dětem bysme to v dnešní uspěchané době měli připomínat co nejčastěji.


Krásné odpoledne!


Vaše Radka 

2 komentáře:

  1. Zrovna dnes jsem říkala dětem, že by měly Ježíškovi napsat. Škoda, že o knihy nemají zájem, já knihy miluji.

    OdpovědětVymazat
  2. Amélie, tak si napiš alespoň ty pro potěšení. Také už mám jednu knížku vymyšlenou a třeba ještě na nějakou přijdu! Krásný den! Radka

    OdpovědětVymazat