úterý 8. dubna 2014

Maminčin ovocný lžícový koláč s tvarohem

Když se řeknou meruňky, vybavím si dětství, když jsme jezdili s mými rodiči a sestrou na dovolenou na Slovensko a po cestě zpět naši na Moravě zastavili, koupili bednu meruněk a doma se zavařovalo. Pomáhali jsme rovnat půlené meruňky do sklenic, nechávala se tam vždy jedna pecka, maminka pak nasypala cukr, zalila vodou a ve velikém hrnci pak zavařovala. Pamatuji si, jak můj tatínek měl perfektně vyskládané všechny zavařené kompoty, kyselé houbičky a okurky ve sklepě - podle druhu, podle velikosti, div ne podle barvy víček :-)  Prostě radost pohledět!  A pak ten super pocit, že je v zimě kam sáhnout, když vás honila mlsná. Zavařování mamce zůstalo, i když nyní již hlavně zeleninu, okurky, houbičky a marmelády a když jsem tuhle s taťkou navštívila sklep, abych nafasovala proviant,  musela jsem se usmívat, jak se pořád nic nezměnilo a stále jsou všechny sklenice jak v zákrytu :-) A ještě něco si vybavím při slově meruňka - výborný vláčný maminčin meruňkový koláč, kterému nelze odolat ! Takže se s Vámi o tuhle pochoutkou ráda podělím.


Suroviny
Těsto: 20 lžic polohrubé mouky , 20 cukru krupice (stačí i 15), 15 lžic rozpuštěného másla , 2 vejce, 1 prášek do pečiva, 10 lžic mléka (když bude těsto husté, trošku přidáme) 
Tvaroh: tvaroh, žloutek, vanilkový cukr, cukr dle chuti
Drobenka: 80 g rozpuštěného másla, 200 g polohrubé mouky, 200 g cukru krupice, rum 
Různé ovoce: meruňky, maliny, borůvky, rebarbora, rybíz, třešně atd. 

Suroviny na těsto si odměříme a vše smícháme dohromady. Vylijeme buď na vymazaný a moukou vysypaný plech nebo na plech vyložený pečícím papírem. Tvaroh, žloutek, vanilkový cukr a cukr  smícháme a  nanášíme lžicí tak, aby tvarohu nebyla souvislá vrstva, ale jen místy.

Poklademe ovocem a připravíme si  drobenku - rozpustíme máslo a pomalinku přimícháme mouku a cukr, nakonec kápneme trošku rumu. Drobenkou koláč posypeme a dáme upéct  - pekla jsem na střední teplotu, až koláč zezlátne - cca 45 minut. 
2 komentáře:

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  2. Dnes jsem pekla již podruhé - s meruňkami a koláč je výborný!!!!!!!!!!!!!!!!!! Byla jsem pochválena i tchyní.

    OdpovědětVymazat