středa 9. dubna 2014

Háčkovaná květina s větším středem

K mým nejoblíbenějším aplikacím na háčkované čepičky patří kytičky, květy a kvítky. Vyzkoušela jsem jich hodně, ale nakonec mám několik oblíbených, ke kterým se ráda vracím a jsou prostě ty nej, alespoň pro mě :-) Tady je návod na první z nich.


NÁVOD:

Tato květina má v průměru cca 9 cm, je háčkována háčkem č. 3 a bavlnou typu limone, catanie, camilla, nela apod.


Střed:

Je háčkován do spirály, tzn. že každá řada se neukončuje pevným okem, ale rovnou se pokračuje háčkováním do prvního KS z předchozí řady.
 Uháčkujeme 2 ŘO a do prvního oka uháčkujeme ještě dalších 8 KS, řadu neukončíme a rovnou přejdeme do 2. ŘO a uháčkujeme do něj 2 KS (tedy zdvojíme) a pokračujeme stejným způsobem (zdvojováním) dál, takže nám na konci řady vznikne celkem 16 KS. Dále pokračujeme zdvojováním 1212, takže nám vznikne 24 KS na konci řady a pak ještě pokračujeme jednu řadu ve zdvojováním 112112, takže nám vznikne na konci řady 32KS. Můžeme v tuto chvíli střed ukončit, nebo ještě pokračovat dál - vznikne nám potom ještě větší střed a potom bude i více okvětních lístků.Okvětní lístky: 

Uháčkujeme 2 ŘO, do následující KS z předchozí řady uháčkujeme 3 2x nahozené dlouhé sloupky, do dalšího KS z předchozí řady uháčkujeme také 3 2x nahozené dlouhé sloupky, pak uháčkujeme 2 ŘO a pevným okem přiháčkujeme k následujícímu KS z předchozí řady - máme hotový 1. okvětní lístek. Toto opakujeme až do konce řady a pak si kytičku obrátíme naruby a uháčkujeme si očka, která nám budou sloužit k uháčkování další vsrtvy kytiček. Každé očko uháčkujeme z 5 ŘO a přiháčkujeme  pevným okem v místě, kde nám jeden okvětní lístek končí a druhý začíná. Přiháčkujeme za nějakou nitku, kde nám to z rubové strany vyjde. Když máme takto očka připravená, otočíme kytičku zase zpět a pevným okem přejdeme do vnitř prvního očka, uháčkujeme 2 ŘO, dále 7 nebo 8 2x nahozených DS, 2 ŘO a pevným okem okvětní lístek v prvním očku ukončíme. Pevným okem přejdeme do dalšího připraveného očka a stejným způsobem uháčkujeme další okvětní lístky. Na konci ukončíme pevným okem a zapošijeme a kytičku máme hotovou.


Střed kytičky můžeme vyšít do spirálky, přišít knoflík nebo jinak nazdobit.


Zkratky:

ŘO  řetízkové oko
KS  krátký sloupek

Doufám, že byl pro Vás návod srozumitelný a přeji hezké tvoření :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat