čtvrtek 10. dubna 2014

Vícevrstvá kytička

V poslední době patří k mým úplně nejmilovanějším kytičkám právě tato.  Vypadá krásně zdobená i jen jednoduchá. Na internetu naleznete určitě mnoho podobných návodů, ale protože háčkuji již dlouho, návody na kytičky už nepoužívám a háčkuji většinou tak, jak mi to přijde na mysl. Také se občas stane, že to v průběhu práce netrefím úplně přesně, ale s tím si hlavu nedělám a prostě si to upravím podle potřeby :-)
Tento typ kytičky můžete háčkovat různým způsobem - z dvojité nebo jednoduché příze, nahazované 2x, 3x, nebo prostě tolikrát, kolik budete potřebovat podle toho, jak velikou kytičku budete zrovna chtít, s 5, 6 nebo více okvětními lístky, jednovrstvou, dvou nebo vícevrtvou...Pokud budete chtít háčkovat z jednoduché příze, použijte bavlnu typu catanie, camilla, limone, nela apod. a háček č. 2,5 nebo 3, podle toho, jak jste zvyklé. Pokud byste háčkovaly z dvojité příze, vezměte si háček č. 4 nebo 4,5.

 

NÁVOD:

Kytička s 8 okvětními lístky:


Uháčkujeme 2 ŘO a do prvního oka uháčkujeme ještě dalších 8 KS, řadu neukončíme a rovnou přejdeme do 1. řetízkového oka a uháčkujeme do něj 2 KS (tedy zdvojíme) a pokračujeme stejným způsobem (zdvojováním) dál, takže nám na konci řady vznikne celkem 16 KS - ukončíme pevným okem. Takto máme připravený střed kytičky a vezmeme si jinou barvu na okvětní lístky.

Uháčkujeme 4 ŘO (pokud chceme 3x nahazovaný sloupek, nebo 3 ŘO, pokud cheme 2x nahazovaný sloupek) a do následující ŘO z předchozí řady uháčkujeme 3 3x nahazované dlouhé sloupky, poté uháčkujeme 4 ŘO a pevným okem přháčkujeme k následujícímu ŘO z předchozí řady. Máme uháčkovaný 1. okvětní lítek. Stejným způsobem pokračujeme po celém obvodu a vznikne nám 8 okvětních lístků.
Nyní přejdme k vrstvení. Kytičku si otočíme na ruby a připravíme si očka, která nám budou sloužit k uháčkování spodní vrstvy kytičky. Uháčkujeme 5 ŘO a pevným okem přiháčkujeme do místa, kde se stýkají 2 okvětní lístky - vznikne nám očko. A zase pokračujeme stejným způsobem po celém obvodu kytičky. Kytičku si otočíme zpět a pevným okem přejdeme do prvního očka a začneme háčkovat druhou vrstvu kytičky. Uháčkujeme si zase 4 nebo 3 ŘO podle toho, kolikrát nahozené sloupky chceme použít. Dále uháčkujeme 4 3x nebo 2x nahozené dlouhé sloupky, opět 4 nebo 3 ŘO a přiháčkujeme do očka pevným okem. Do dalšího očka přejdeme pevným okem a zase pokračujeme stejným způsobem, jako u prvního okvětního lístku - a zase až do konce řady. Máme hotovou dvouvrstvou kytičku. Můžeme buď ukončit a nebo celým tímto způsobem pokračujeme v dalších vrstvách. ( Okvětní lístek v další řadě má pak vždy o jeden dlouhý sloupek víc, aby v nižší vstvě byl okvětní lístek malinko širší a kytička hezky vypadala)

Nyní můžeme kytičku vyšít, přišít korálky, perličky nebo flitříky.


Zkratky:

ŘO  řetízkové oko
KS  krátký sloupek


Tak příjemné tvoření :-)

A tady ukázka ...
 Tyto velké květy jsou háčkované z dvojité příze


 Použití na setíku kloboučku a kabelky


  Tato kytička je háčkovaná z jednoduché příze2 komentáře:

  1. dobry den, kraaaasne kvetinky. Presne taketo som hladala:) Skusim podla Vasho navodu, hadam sa podaria. Vsetky Vase prace su nadherne, precizne vypracovane. Klobuk dolu! Monika

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moni, moc Vám děkuji a krásný den! Radka

      Vymazat