sobota 17. května 2014

Šachovnicová háčkovaná čepička

Nějakou dobu jsem vás teď šidila s háčkováním, tak vám snad udělá radost návod na jednu jednoduchou háčkovanou čepičku s šachovnicovým vzorečkem. Je jednoduchá a zvládne ji i začátečník.

Budete potřebovat bavlnu typu limone, catania, camilla, nela a podobně a háček č. 2,5 případně 3, podle toho, jak jste zvyklé.

Nejprve si musíme vypočítat, jaký průměr bude mít základní "placka" čepičky. To si vypočítáme jako potřebný obvod hlavičky děleno 3,14. Číslo, které nám vyjde, je potřebný průměr placky. Ukáži vám to ještě na příkladě - např. obvod 50 cm: 50 : 3,14 = 15,9. Základní placka tedy musí mít průměr 15, 9 cm. Návod:1. nejprve si uháčkujeme 8 ŘO, která pevným okem spojíme do kroužku.

2. Nyní si do kroužku uháčkujeme DS. Nejprve si však uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za 1. DS a ještě dalších 17 DS a spojíme pevným okem. Budeme mít tedy celkem 18 DS.

3. V této řadě už začneme rozšiřovat. Nejprve si zase uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za 1. DS a do následujícího DS z předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do následujícího DS z předchozí řady 1 DS, do následujícího 2 DS. Bude se nám tedy opakovat 121212 až do konce řady. 1. a poslední DS z řady spojíme pevným okem.

4. Na začátku si opět uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za 1. DS, do následujícího DS z předchozí řady uháčkujeme 1 DS, do následujícího DS uháčkujeme 2 DS. V této řadě se nám tedy bude opakovat háčkování sloupků 112112 pořád dokola až do konce řady, zase ukončíme spojením 1. a posledního DS z řady pevným okem.

5. Opět si uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za 1. DS, dále uháčkujeme 1 DS do DS z předchozí řady, 1 DS do DS z předchozí řady a 2 DS do DS z předchozí řady. V této řadě tedy háčkujeme 1112 až do konce řady a zase spojíme pevným okem.


Jak vidíte, háčkování základní placky je velmi jednoduché a přidáváme tak, že se nám v následující řadě vždy rozšiřování posune o jedno místo dál. V šesté řadě bychom tedy háčkovali 11112, v sedmé 111112, v osmé 1111112 atd. až do potřebného průměru základní placky. Jakmile máme základní placku o potřebném průměru hotovou, přestaneme přidávat a uháčkujeme ještě jednu řadu bez přidávání - tzn., že do každého DS z předchozí řady uháčkujeme už pouze jeden jediný DS.


Nyní už začneme háčkovat vlastní vzorek:


6. Na začátku řady si uháčkujeme opět 2 ŘO jako náhradu za DS, do následujícího DS z předchozí řady uháčkujeme DS a ještě jednou uháčkujeme do následujícího DS z předchozí řad DS. Budeme mít tedy za sebou jdoucí 3 DS. Nyní uháčkujeme 1 ŘO, jeden DS z předchozí řady vynecháme a další DS uháčkujeme až do následujícího. Vznikne nám volné okýnko. Nyní uháčkujeme 1 DS do DS z předchozí řady, ještě jeden DS do DS z předchozí řady - máme tedy zase za sebou 3 DS, uháčkujeme 1 ŘO, 1 DS z předchozí řady vynecháme a uháčkujeme DS až do následujícího a zase nám vznikne volné okýnko. Tímto způsobem háčkujeme až do konce řady a zase 1. a poslední DS z řady spojíme pevným okem.

7. V této řadě budeme háčkovat přesně obráceně - tzn., že nejprve začneme prázdným okýnkem a pak teprve plným. Takže si uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za 1. DS z předchozí řady, uháčkujeme si ještě jedno ŘO, jeden DS z předchozí řady vynecháme a DS uháčkujeme až do následujícího. Takže v místě, kde jsme měli v předchozí řadě plné okýnko, v této řadě máme teď prázdné okýnko. Nyní uháčkujeme 1 DS tak, že podebereme celou uháčkovanou nitku z předchozí řady a uháčkujeme DS a ještě jeden DS do DS z předchozí řady. V místě, kde jsme měli v předchozí řadě volné okýnko, háčkujeme nyní plné. Tímto způsobem budeme háčkovat zase až do konce řady a spojíme pevným okem.

8. V této řadě budeme zase háčkovat obráceně, tzn. nad plné okýnko prázdné a nad prázdné uháčkujeme plné a jak můžete vidět, už nám vzniká šachovnicový vzoreček.


Tímto způsobem budeme háčkovat až do potřebné hloubky čepičky.  Pokud budeme háčkovat ještě ozdobné lemy, musí být hloubka o něco malinko nižší, protože nám něco ještě zabere právě ozdobný lem. Čepičku můžeme ukončit buď pouze pevným lemem, který si uháčkujeme z několika řad ks, nebo ozdobný z obloučků.Obloučky:


 Nejprve si jednou nahodíme nit, vynecháme 2 DS z předchozí řady a do třetího sloupku z předchozí řady uháčkujeme DS. Do toho samého místa uháčkujeme ještě další 4 DS, potom 2 DS vynecháme a do následujícího DS z předchozí řady uháčkujeme KS. Vznikne nám oblouček. Nyní budeme pokračovat obloučky do konce řady. Jednou nahodíme, vynecháme 2 DS z předchozí řady, uháčkujeem 1 DS. Do thoto místa uháčkujeme ještě další 4 (máme tedy 5 DS píchaných do jednoho místa), vynecháme 2 DS a do následujícího uháčkujeme KS a vznikne nám další oblouček. A takto až do koce řady.Čepičku začistíme, zapošijeme a máme hotovo.


Můžeme dozdobit různými aplikacemmi, návod na motýlka naleznete zdePřeji vám příjemné tvoření a doufám, že se vám podle návodu bude háčkovat hezky. V případě dotazů určitě neváhejte a napište mi.
Krásný víkend vám všem
Vaše Radka  12 komentářů:

 1. hezkou sobotu Raduško,
  jsem sem nakoukla a nestačím se divit, dezert, hutná polévka a navíc ještě krásné čepičky. Seš zlatá, určitě večer začnu Simonce nějakou háčkovat.
  krásný den Majka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Radu, čepičky jsou moc krásné..Já ti hlavně děkuji za to vysvětlení té placky..to jsem nikdy nevěděla..vždycky jsem to udělala tzv. od oka a pak se mi občas stalo, že na hlavě pak vznikl takovej "bobek" a čepička se vyvlíkala z hlavy..tak teď už vím konečně jak na to...a ten motýl je vážně nádherný!!

   Smazat
  2. Ahoj Majko, moc Ti děkuji za Tvůj vzkaz a návštěvu a nahlédnutí :-) Zatím využívám toho, že jsem doma a že mohu přispívat. V létě to bude horší a pak už budu muset začít shánět nějakou práci. už teď se trošku bojím. Doufám, že pokud ses do čepičky pustila, že se podle návodu háčkovalo dobře.


   Krásný večer a pozdravy Radka

   Smazat
  3. Inko, tak to jsem moc ráda, že ti návod pomůže :-) Když jsem začínala s čepičkama, měla jsem hrůzu, že právě netrefím ten správný tvar, ale holky mi práv řekly o totmto návodu na tu placku a pak už to šlo jako po másle. Teď se to bude pro vnučky háčkovat jedna báseň, co? Tak krásné tvoření! Radka

   Smazat
 2. Krásné, u mě vede motýlková:-)

  OdpovědětSmazat
 3. OPRAVDU MOC HEZKÁ PRÁCE.
  PŘEJI PŘÍJEMNÝ DEN.
  BOHDA

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohdi, mockrát Vám děkuji a i Vám příjemný zbytek dnešního dne! Radka

   Smazat
 4. Radko, vsadila bych se, že jsem ve čtvrtek viděla holčičku v tvé čepičce :o) Moc jí slušela. Musela jsem na ni přestat zírat, aby si maminka nemyslela, že ji chci ukrást (tu holčičku, ne čepičku :o))
  Jinak tvé vaření se mi moc líbí - salát, polívka i panna cotta, všechno by mi chutnalo :o)
  Hezký večer, Helena

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Helo, že by? A kdepak jsi holčičku potkala? Mě se to zatím ještě nepoštěstilo, že bych potkala zákazníčka, hold jsou rozesety po celé republice :-) A děkuji ti i za kuchtění, snad zase brzy něco přidám :-) Dnes jsem nestíhala fotit :-)


   Hezký zbytek dne! Radka

   Smazat
 5. Dobrý den, budete vkládat i návod na motýlka, prosííííím :-)!!!! Mirka M.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mirko, návod motýlka už tu je zde : http://radunka1062.blogspot.cz/2014/04/kridla-motyli.html . Ostatní návody naleznete po pravé straně blogu ve štítcích - návody: http://radunka1062.blogspot.cz/search/label/N%C3%A1vody

   Hezký den


   Radka

   Smazat