pondělí 7. dubna 2014

Křídla motýlí ...

Motýli.  Ač hmyz zrovna moc nemusím, motýli jsou krásní! Jeden z typických  pohledů, který se vám v létě může naskytnout, je louka plná lučního kvítí a všudypřítomní poletující motýli. Tvoří 2. největší řád hmyzu a jsou rozšíření po celém světě kromě Antarktidy a na světě existuje přes 180 000 druhů. Dovede si to představit? Já tedy moc dobře ne, znám možná běláska, babočku, modráska a žluťáska. Ale sama jsem jedním druhem přispěla - háčkovaným - tzv. Raduščiným motýlkem. A pokud se Vám líbí, zde je návod:NÁVOD:

Motýlek se skládá z 5 samostatných částí (2 horní křidýlka, 2 spodní křidýlka a tělíčko), které se po uháčkování k sobě přišijí. Já motýlka sešívám tak, že si nejprve položím k sobě celý tvar motýlka, sešiji jednu stranu - tedy spodní křidýlko k vrchnímu, to samé s druhou stranou, pak obě strany k sobě a teprve nakonec našiju tělíčko.

1. řada Uháčkujeme 6 ŘO, dále pokračujeme KS do posledního ŘO, pokračujeme 4 dlouhými sloupky a do poslední ŘO uháčkujeme 8 DS sloupků, tím se dostaneme na protilehlou stranu, pokračujeme 4 dlouhými sloupky a do posledního ŘO uháčkujeme ks. Dva poslední protilehlé sloupky si spojíme pevným okem a hezky nám vznikne špička křidýlka.

2. řada Uháčkujeme krátký sloupek, následují 1 KS píchaný do 1. KS z předchozí řady, dále 1 KS píchaný do DS z předchozí řady a ještě jeden KS píchaný do DS z přechozí řady, nyní uháčkujeme polodlouhý sloupek do DS z předchozí řady, jeden DS do DS z předchozí řady a nyní už budeme zdvojovat - vždy 2 DS do jednoho DS z předchozí řady a to celkem 8x. Nyní zrcadlově uháčkujeme přesně to, co na protější straně křidýlka - tedy 1 DS do DS z předchozí řady, 1 PDS do DS z předchozí řady, 3 ŘO . Konec zase ukončíme sháčkováním KS na protihlehlých koncích křidýlek a ono se nám to krásně stáhne do špičky.

3. řada  Na začátku uháčkujeme opět 6 KS do jednotlivých sloupků z předchozí řady, pak jeden PDS do sloupku z předchozí řady , jeden DS do sloupku z předchozí řady  a pak budeme 12 x zdvojovat . Jedná se o stejný způsob zdvojování jako v předchozí řadě a zase na zrcadlové straně budeme pokračovat stejně, jako na začátku této řady - tedy 1 DS do sloupku z předchozí řady, 1 PDS do sloupku z předchozí řady, 1 KS do sloupku z předchozí řady, 6 KS a 1KS po pevného oka z předchozí řady a ukončíme sháčkováním KS na protihlehlých koncích křidýlek a ono se nám to krásně stáhne do špičky.

Pokračujeme obloučky:

Je jedno, jaké místo si zvolíte, začnete třemi ŘO, přiháčkujeme KS do následujícího sloupku z předchozí řady, poté ještě jeden ks do sloupku z předchozí řady a zase ŘO, které přiháčkujeme KS a jeden KS atd. Já většinou těchto obloučků háčkuji 9-10, musíte si to upravit tak, jak se Vám to bude líbit :-)

A velké křídlo máme hotové. Uháčkujeme ještě jednou, menší spodní křídla se háčkují stejným způsobem, pouze se uháčkují 2 řady křidýlka.

Tělíčko: Uháčkujeme si 17 řo, do posledního uháčkujeme KS, pokračujeme PDS a konec ukončíme pevným okem a máme hotovo.


Zdobení křidýlek našíváním korálků, flitříků a knoflíků a vyšíváním provádím ještě před sešitím vlastního motýlka dohromady, křidýlka se tak zdobí lépe. Po dozdobení motýlka sešijeme, přišijeme tělíčko a máme hotovo


Zkratky

ŘO  řetízkové oko
KS  krátký sloupek
PDS polodlouhý sloupek
DS  dlouhý sloupek


3 komentáře:

 1. Radu,to je nádhera...jste moc šikovná!
  Pá...Zuzka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zuzko, mockrát Vám děkuji, udělala jste mi radost :-) Krásný večer!

   Smazat
 2. Dobry den,je možné čepičky zakoupit? Jaká by byla cena. Děkuji.

  OdpovědětSmazat