úterý 22. dubna 2014

Motýlkový klobouček

Některým z Vás se líbí mé kloboučky a hlavě krempa, že se nekroutí. A protože jsem slíbila i nové návody, které jsem ještě nikde neměla zveřejněné, tady je jeden z nich - návod na motýlkový klobouček.


Návod:

Háčkované kloučky háčkuji z bavlněné příze typu limone, catania, camilla, nela apod. háčkem č. 3. Pokud jste ale zvyklé háčkovat háčkem č. 2,5, háčkujte tak, jak vám to vyhovuje. Krom bavlněné příze budeme dále potřebovat korálky, flitry a knoflíčky na dozdobení motýlka a jehlu s tupou špičkou.


Nejprve si uháčkujeme "základní placku" kloboučku. Průměr potřebné placky si vypočítáme jako obvod hlavičky děleno 3,14 a vyjde nám potřený průměr "placky". Mám u tohoto vzorečku, který budu na klobouček používat, ale vyzkoušené, že se stahuje a obvod potom zmenšuje, tudíž potřebnou placku dělám ještě o řadu víc, než si vypočítám a než naměřím. Pokud bych normálně potřebovala u placky pouze 9 přidávacích řad, uháčkuji ještě desátou a pak už přejdu k vlastnímu vzorečku. "Základní placku" háčkuji takto:


1. řada začneme 8 ŘO, které spojíme pevným okem v kroužek
2. řada uháčkujeme 2 řo jako náhradu za 1. DS a poté ještě dalších 17 DS, spojíme pevným okem. Máme tedy celkem 18 DS
3. řada 2 ŘO jako náhrada za 1. DS, dále 2 DS do následujícího DS z předchozí řady. Zase uháčkujeme 1 DS do DS z předchozí řady a zase 2 DS do DS z předchozí řady. Budeme tedy klasicky přidávat způsobem 1212 do konce řady a ukončíme pevným okem
4. řada  2 ŘO jako náhrada za DS, pak ještě 1 DS do DS z předchozí řadya poté 2 DS do DS z předchozí řady. V této řadě budeme přidávat způsobem 112,112 do konce řady a ukončíme pevným okem
5. řada 2 ŘO jako náhrada za DS z předchozí řady, poté 1 DS do DS z předchozí řady, 1 DS do DS z předchozí řady a 2 DS do následujícího DS z předchozí řady. V této řadě budeme přidávat způsobem 1112,1112 až do konce řady a ukončíme pevným okem
6. řada 2 ŘO jako náhrada za DS z předchozí řady, poté 1 DS do DS z předchozí řady, 1 DS do DS z předchozí řady, 1 DS do DS z předchozí řady a 2 DS do DS z předchzí řady. V této řadě budetme tedy přidávat způsobem 11112,11112 do konce řady a ukončíme pevným okem.
Pokud ještě stále potřebujeme přidávat, v následujících řadách přidáváme 111112,111112, dále 1111112,1111112 atd.
Jakmile máme uháčkovanou základní placku, přestaneme již přidávat a začneme háčkovat vlastní vozereček kloboučeku.


Vzorečkovou řadu začneme háčkovat vlastně jako obloučky, které určitě znáte u zakončování čepiček obloučky.
7. řada Nejprve si jednou nahodíme nit, vynecháme 2 DS a do třetígo sloupku z předchozí řady uháčkujeme DS. Do toho samého místa uháčkujeme ještě další 4 DS, potom 2 DS vynecháme a do následujícího DS z předchozí řady uháčkujeme KS. Vznikne nám oblouček. Nyní budeme pokračovat obloučky do konce řady. Jednou nahodíme, vynecháme 2 DS z předchozí řady, uháčkujeem 1 DS. Do thoto místa uháčkujeme ještě další 4 (máme tedy 5 DS píchaných do jednoho místa), vynecháme 2 DS a do následujícího uháčkujeme KS a vznikne nám další oblouček. A takto až do koce řady.
8. řada Nyní uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za dlouhý sloupek, ještě další 3 ŘO a DS do stejného místa, jako jsou 2 ŘO (případně 1. DS). Vznikne nám okýnko, dále uháčkujeme KS do 3. DS z obloučku z předcházející řady. A zase DS uháčkovaný do místa mezi dva obloučky z předchozí řady, 3 ŘO a DS uháčkovaný do místa jako 1. DS. Dále KS do 3. DS z obloučku z předchozí řady. Takto háčkujeme až do konce řady.
9. řada V této řadě budeme háčkovat DS do vzniklých okýnek. Uháčkujeme tedy 2 ŘO jako náhrada za 1. DS, ještě další 4 DS do tohoto okýnka, pak KS do KS z předchozí řady. V této řadě nám zase budou háčkováním vznikat obloučky. Stejným způsobem háčkujeme až do konce řady.
10. řada. V této řadě háčkujeme zase okýnka, která jsou popisovaná v řadě č. 8
Takto opakujeme vzoreček až do té doby, jak chceme mít klobouček hluboký. Hloubku kloboučku většinou měřím tak, že si hlavičku změřím od jednoho vchodu do oška přes vršek hlavičky až k druhému vchodu do ouška. Hloubka kloboučku není tak hluboká jako u čepičky, protože u kloboučku uháčkujeme ještě krempu.


Jakmile máme uháčkovaný vzoreček, uháčkujeme ještě cca 3 řady krátkých sloupků, aby se nám klobouček pěkně zpevnil a pak již budeme háčkovat z KS
1. budeme zdvojovat každý druhý sloupek z předchozí řady - tzn. 1 KS do KS z předchozí řady, 2 KS do následujícího KS z předchozí řady a zase 1 a 2 a budeme tímto způsobem pokračovat až do konce řady
2. v této řadě budeme háčkovat bez přidávání pouze KS
3.v této řadě budeme zase zdvojovat - já zdvojuji každý 4. - tzn. že uháčkuji 3 po sobě jdoucí KS a pak zdvojím (2KS) a zase 3 po sobě jdoucí KS a zase zdvojím a takto postupuji až do konce řady
No a nyní už budu háčkovat bez přidávání tolik řad KS podle toho, jak  chceme mít krempu širokou. 


Potom si klobouček nasadím na balonek a krempu si hezky upravím a okraj prostehuji, malilinko tento steh stáhnu, krempa se krásně zpevní a ukončím zapošitím. Krempu znovu upravím a pootočím ji směrem vzhůru.


Nyní již stačí uháčkovat motýlka podle tohoto návodu .  Motýlka přišijeme na klobouček a máme hotovo

Zkratky:

KS krátký sloupek
DS dlouhý sloupek 
ŘO řetízkové oko


Doufám, že bude návod srozumitelný a že se vám podle něj bude dobře háčkovat. Mám rozpracovaný i nákres vzorečku, takže jakmile bude hotový, vložím i ten :-)


Krásné úterý 


Radka4 komentáře:

 1. Raduško, super! Věřím, že nejedna háčkářka bude potěšena, tobě taky krásné úterý Barča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baru, moc Ti děkuji za další návštěvu a i Tobě a klukům krásný den

   Radka

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Ajko moc moc děkuji, jsem moc ráda, že se líbí!


   Krásný den plný sluníčka ( u nás už krásně svítí)

   Radka

   Vymazat