neděle 14. prosince 2014

Jmelí a jedlička...

Krásnou 3. adventní neděli moje milé! Tak jak prožíváte adventní čas? V poklidu nebo ve stresu? U nás je víkend ve zmanemí malování obýváku a kuchyně. Manžel má po měsíci pracovních víkendů konečně volno, tak bude dnes hotovo. 
K vánočním tradicím u nás doma patří společný nákup kapra a vánočního stromečku. Na kapříka je ještě čas, ale pro stromeček jsme byli dnes dopoledne. Co jsem s manželem, patří u nás doma místo jedličce a nejinak je tomu i letos. Tentorkát jsme si domů přinesli téměř dvoumetrovou kavkazskou krasavici. Miluji vůni živého stromečku a nedokážu si představit, že bychom si domů pořídili stromeček umělý, byť by byl krásnější a věrohodnější. Prostě mám ráda tu vůni, kterou stromeček vypouští a byla bych ošizená, kdybychom doma živý stromeček neměli. A víte, co teď zní naším bytem? Hit Vyrostla štíhlá jedlička .... :-)
Zároveď s jedličkou jsme si domů přinesli další symbol Vánoc - jmelí. Když jsme byla malá, měli jsme doma jmelí zlaté, ale teď už domů kupujeme jmelí zelené - právě tuhle přírodní variantu mám nejradši. 


Když byl Pepánkovi necelý rok, chystala jsem na Vánoce a jmelí jsem pověsila na lustr. Jenže jedna kulička se uvolnila na zem a Pepánek ji strčil do pusinky. Naštěstí jsem si toho hned všimla, kuličku mu vyndala z pusy, ale raději jsem hned zavolala na toxikologii. Naštěstí mne uklidnili, ale ten rok u nás pro jistotu jmelí chybělo, vyhodila jsem ho. To vyplašení mi stačilo...
                                         foto zdroj pinterest


A jaké jmelí máte rádi vy? A pod jaký stromeček u vás nosí Ježíšek dárky? Voní u vás doma smrček, jedlička, borovice, nebo máte stromeček umělý?


Ať tak či tak, přeji vám krásný a pohodový zbytek víkendu


Vaše Radka
                                    foto zdroj Pinterest

PS: A nezapomeňte! Když se s milovanou osobou políbíte pod jmelím, přinese to vaší lásce štěstí!


9 komentářů:

 1. Ahoj Radu, tak u nás bude letos vonět jedlička. Jmelí zatím do svého bytu nepouštím. Povolila jsem už vánoční růži po několika letech. Mám podobný zážitek jako ty u jmelí. Když byl malý náš starší, chtěl vyzkoušet, jakou chuť mají její listy. Hned letěla z domu a několik let jsem ji vůbec nekupovala.
  Krásnou třetí adventní neděli .... Věra

  OdpovědětVymazat
 2. Radka, rada čítam o vašej rodine a tradíciách. Aj tá s kupovaním stromčeka a kapra je pekná. U nás je vždy umelý stromček, bude to už po 38-krát :-))
  Na kúpu tohto umelého "chudáčika" máme nádherné spomienky a preto ho nikdy nevymením. Prvý syn sa nám narodil 2. 12. a na Zlatú needeľu sme prvý raz išli s kočíkom do mesta. Okrem iných potrebných vecí na Vianoce sme si kúpili aj umelý stromček za 176 Kčs :-)) Cestou naspäť som bola ustatá, manžel ma posadil k synovi do kočíka, pod kočíkom boli nákupy, aj stromček a "dotrepal" nás domov! Môžem stromček vymeniť?

  OdpovědětVymazat
 3. Radu, rodinné adventní a vánoční rituály to jsou věci, ze kterých se čerpá síla celý život a většinou se přenášejí dál...
  Třeba u nás se říká, že jmelí máš dostat jako dárek - každý rok mi ho nosí moje maminka...
  Krásnou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
 4. Milá Radko i Tobě krásný adventní čas, i já dávám též přednost přírodnímu jmelí, které nesmí chybět, tak jako stromeček v lidovém stylu :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Milá Radunko,měj krásný nový adventní týden..jmelí už mám také a je zelené a dostala jsem ho jako dárek od kamarádky, tak si ho moc vážím a stromeček ještě nevím..jedno vím jistě, bude živý:o)..Inka

  OdpovědětVymazat
 6. Milá Radko, nám nosí také pod živou jedličku. :-) A jmelí kupujeme také a zelené, přírodní.
  Stromeček máme dokonce od pátku nazdobený, protože přiletěla sestra s rodinou a kvůli dětem děláme vánoce dřív. Odletí zas v sobotu.
  Krásné svátky přeji

  OdpovědětVymazat
 7. Milá Radu, taky budeme mít živý stromek, ale ještě nevím co, nejspíš taky jedličku. A jmelí už mám taky, zelené, podaroval mi je kamarád.
  krásný adventní čas. Majka

  OdpovědětVymazat
 8. Ahoj Raduško, tak my už máte svou jedličku od 4. prosince pod pergolou :-) Jmelíčko také jedině přírodní a věším ho podle tradice až na Štědrý den ráno a určitě musí být darované, štěstí se nedá koupit.
  přejeme krásné čekání

  OdpovědětVymazat